Živite i radite u Srbiji, planirate da započnete svoj biznis, imate odličnu poslovnu ideju, ili ste pak već u poslu,  vlasnik i direktor manjeg preduzeća, ili je to možda član vašeg domaćinstva, radi se o porodičnom biznisu, ili ste pak zaposleni u većem preduzeću, u opisu vašeg radnog mesta je da preduzeću obezbedite dodatne izvore finansiranja ( bilo preko povoljnih kredita, bilo preko projektnog finansiranja)  želite da unapredite svoje poslovanje, uložite u novu opremu, gradite ili proširite postojeće proizvodne kapacitete, kupite ili renovirate poslovni prostor, uložite u nove proizvodne procese, kreirate nove proizvode, postanete konkuretniji i dignete svoje poslovanje na viši nivo, ali za sve to su vam potrebna dodatna novčana sredstva.

Čujete u medijima, od bližih saradnika, službenika u banci, knjigovođe, ili pak prijatelja koji se bavi istim ili sličnim poslom da postoje razni državni podsticaji, i bespovratna sredstva koja se odobravaju preko raznih Ministarstva, Agencija, Fondova, opština, Evropske unije, i drugih međunarodnih institucija, i naravno i vi odlučite da krenete u taj poduhvat kako bi ostvarili određena bespovratna novčana sredstva i vaša firma primila odgovarajuću finansijsku inekciju. Zašto da ne.

Dok razgovarate sa svojim saradnicima, partnerima, i knjigovođom sve deluje jednostavno, potrebno je samo popuniti prijavu sa podacima firme, uraditi prost biznis plan čisto pro forme, dostaviti još neki papir, osvežiti po neki kontakt i javiti se na konkurs te ostvariti bespovratna sredstva i to 20%, 30%, 40%,  50%, 60% a negde se taj procenat kreće i do 70 % od investicije. Sigurno ćete usput dobiti paušalne savete da otvorite ogranak i prebacite svoje poslovanje u što nerazvijeniju opštinu u Srbiji, jer tamo se dobijaju najveći podsticaji a troškovi poslovanja su niski. Sve lepo zvuči, već ste u glavi preračunali koliki je to iznos i koliko će to dobro doći vašem biznisu.

Međutim, kada zvanično krenete u proceduru počinjete da shvatate da nije baš tako kako je zvučalo, da postoji mnogo otvorenih pitanja, na koja vam ni kontak osobe zadužene u relevantnim institucijama ne mogu dati konkretan odgovor. Odgovori službenika će se uglavnom svesti na uopšteno ponavljanje pravila i uslova konkursa, te upućivanje na sajt na kome možete naći  odgovore na sva vaša pitanja. Vi ste već bili na tom sajtu ali za vaše pitanje niste pronašli odgovor. Možda ćete zatražiti i zvanično mišljenje u pisanoj formi, kako bi bili sigurniji, dobićete sličan odgovor, često sa napomenom da vaše pitanje nije jasno postavljeno i da mišljenja nisu pravno obavezujuća.

Prethodno opisano ponašanje službenika ima svoje obrazloženje. Naime, istina je, da bi dobili konkretan odgovor na vaše pitanje, potrebno je detaljno i sa mnogo razumevanja vašeg biznisa i vaše poslovne ideje sagledati pre svega status vašeg preduzeća, tj. u kojoj formi ste registrovani i poslujete, koja je šifra vaše delatnosti, veličina preduzeća, upravljačka struktura, povezanost sa drugim pravnim licima,  broj postojećih i planirani broj novozaposlenih, izvršiti analizu celokupnog finansijskog stanja vašeg preduzeća, sagledati vašu investiciju kroz faze, planirane izvore finansiranja, mogućnost ostvarivanja dodatnih izvora finansiranja radi zatvaranje finansijske konstrukcije za celokupnu investiciju, kao i obratiti pažnju na mnoga druga pitanja.

UKRATKO NEKOLIKO SAVETA O KOJIMA TREBA DA VODITE RAČUNA PRILIKOM ODLUČIVANJA O PRIJAVI NA KONKURS RADI REALIZACIJE PODSTICAJA-BESPOVRATNIH SREDSTAVA

  1. Obratite pažnju na eliminacione kriterijume u pravilima konkursa – npr. na veličinu pravnog lica, neka sredstva su namenjena samo mikro i malim preduzećima, a neka uključuju i srednja i velika
  2. Vrsta ( šifra delatnosti ), određena sredstva su opredeljena za tačno određene sektore, dok su određeni sektori eksplicitno isključeni.
  3. Zatim neki programi predviđaju da vi iz sopstvenih sredstva finansirate projekat, pa tek nakon realizacije i ispunjenja svih uslova ostvarite refundaciju određenih sredstava, za razliku od opet drugih programa koji vam odmah isplaćuju novčana sredstva u formi kredita sa delom bespovratnih sredstva po ispostavljenim profakturama.
  4. Kod nekih programa je bitno koliko dugo poslujete tj. koliko finansijskih izveštaja  imate, jer se na osnovu istih procenjuje finansijska sposobnost aplikanta, dok je kod drugih irelevantno koliko ste dugo poslovali, da li ste vodili poslovne knjige itd.
  5. Kod nekih programa morate pružiti sredstva obezbeđenja ( hipoteka, zaloga na opremi,  bankarska garancija, menice, jemstvo trećeg lica) radi obezbeđenja povraćaja kako bespovratnih sredstava tako i sredstva kredita, u slučaju nepoštovanja obaveza iz ugovora, dok kod nekih programa sredstva obezbeđenja nisu obavezna.
  6. Neki programi retroaktivno u određenom roku mogu da finansiraju vašu investiciju, dok se kod nekih striktno ne sme početi sa investicionim aktivnostima pre odobravanja projekta od strane nadležnog organa.
  7. Uvek dobro protumačite opravdane troškove, tj. šta se konkretno od vaše investicije finansira i u kojem iznosu. Npr. neki programi finansiraju kupovinu zemljišta, objekata, zakup, dok drugi opet isključivo finansiraju izgradnju i dogradnju, tj kupovina nepokretnosti je isključena.
  8. Zatim, kod nabavke opreme, neki programi finansiraju i polovnu opremu do određenih godina starosti, dok opet drugi isključivo finansiraju novu opremu i to uvezenu iz tačno određenih zemalja.
  9. Obratiti pažnju na obaveze koje morate ispuniti nakon isplate bespovratnih sredstva,  rokove u kojima se investicija mora održati, negde postoji obaveza zapošljavanja novih zaposlenih u određenom broju i održavanje dostignutog broja zaposlenih u određenom roku, dok kod nekih programa to nije predviđeno kao obaveza.
  10. Takođe obratite pažnju na maksimalne iznose koje možete da ostvarite po aktuelnim programima, procenti ništa ne govore dok se detaljno ne izvrši analiza i procena vrednosti vaše investicije a prema uslovima iz konkursa.

Ukoliko i dalje imate nedoumice oko pravila i uslova konkursa, te ne možete da odlučite koji je program najadekvatniji za vaš biznis, slobodno nas kontaktirajte.

Odlikuje nas stručnost, profesionalnost i posvećenost klijentu!


Podrška razvoju

Platforma PODRŠKA RAZVOJU je projekat konsultanske kuće koja okuplja istaknute stručnjake ekonomije, prava, finansija i marketinga. Radimo sa ciljem da se MSP sektoru pruže kvalitetne informacije o: mogućnostima finansiranja, razvoju poslovanja, pravnoj regulativi EU i nacionalnog zakonodavstva, povezivanju i edukacije. Poseban akcenat je na obezbeđenju dodatnih izvora finansiranja iz EU i drugih međunarodnih fondova i nacionalnih programa.