Ukoliko ste u sektoru prehrambene industrije, planirate da investirate u izgradnju novih objekata, dogradnju, kupovinu proizvodnih pogona, unapređenje i proširenje postojećih preradjivačkih kapaciteta, nabavku nove opreme i mehanizacije, potrebna su vam dodatna novčana sredstva, na raspolaganju vam stoje razni fondovi iz kojih se isplaćuju podsticaji.

Ovde ćemo se pozabaviti sa IPARD programom, s jedne strane i podsticajima radi privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda koji se finansiraju iz budžeta Republike Srbije,  s druge strane.

U okviru naših tematskih tekstova smo obrađivali IPARD program sa fokusom na prerađivačku industriju, o čemu više možete pročitati na ovom linku, dok se sa detaljima Uredbi Vlade Republike Srbije možete upoznati klikom na ovaj link.

Naprvili smo uporednu analizu ova dva glavna izvora finansiranja za potrede investriranja u prehrambenoj industriji. Ukrstili smo sličnosti i razlike jednog ili drugog izvora finansiranja kako bismo predstavili njihove mogućnosti i rizike. Takođe, bavili smo se i temom da li  korišćenje sredstava iz IPARD programa, od strane istog pravnog lica, isključuje korišćenje sredstava iz budžeta.

1.SEKTORI KOJI SE FINANSIRAJU:

  1. IPARD program, konkretno Mera 3 koja se odnosi na preradu poljoprivrednih proizvoda, i proizvoda ribarstva, trenutno finansira projekte u prerađivačkom sektoru mleka, mesa, voća i povrća
  2. Podsticaji radi privlačenja direktnih ulaganja  u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda koje se finansiraju iz budžeta RS, pod proizvodnjom prehrambenih proizvoda podrazumevaju preradu proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva radi dobijanja hrane za ljude i životinje, uključujući  i proizvodnju različitih međufaznih proizvoda. 

Zaključak:  IPARD u prerađivačkom sektoru kroz meru 3, ne finansira sektor useva, npr. prerada i proizvodnja suncokretovog  ulja je isključena. IPARD ne finansira proizvode šumarstva dok se ti sektori finansiraju kroz nacionalni program koji se sprovodi preko RAS-a.

2.VELIČINA PRAVNOG LICA KAO KVALIFIKACIONI KRITERIJUM

a) IPARD ne finansira investicione projekte velikih pravnih lica, a isto tako malo i srednje pravno lice ne sme biti povezano sa velikim pravnim licem.

b) Podsticaji radi privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda koji se sprovodi preko RAS-a, predviđa mogućnost finansiranje investicionih projekata i velikih pravnih lica.

3.STATUS PRAVNOG LICA

a) IPARD predviđa mogućnost da i pravno lice koje je u postupku reorganizacije učestvuje na konkursu, čime se otvara mogućnost da i pravna lica u postupku reorganizacije poboljšaju i unaprede svoje poslovanje korišćenjem retko dostupnih izvora finansiranja. 

b) Program podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda koji se sprovodi preko RAS-a, isključuju pravna lica koja su u postupku reorganizacije, likvidacije i stečaja.

4. OPRAVDANI TROŠKOVI – INVESTICIONE AKTIVNOSTI KOJE SE FINANSIRAJU

a) IPARD kada se govori o nekretninama ne finansira kupovinu zemljišta, objekata, niti kupovinu imovine pravnog lica, pa čak niti zakup poslovnih prostora.  IPARD isključivo finansira izgradnju, dogradnju, sanaciju, rekonstrukciju i adaptaciju objekata.

b) Program podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda koji se sprovodi preko RAS-a, finansira kupovinu zemljišta, zgrada, proizvodnih pogona, kupovinu imovine pravnog lica koje je prestalo sa radom ili bi prestalo sa radom ako ne bi bilo kupljeno, zatim troškove zakupa poslovnih prostorija,  ulaganje u patente i licence, uključujući i građenje, rekonstrukciju, sanaciju objekta.

5. NABAVKA OPREME DA LI OPREMA MOŽE DA BUDE POLOVNA ILI ISKLJUČIVO NOVA, POREKLO i druge karakteristike?

a) IPARD finansira isključivo nabavku nove opreme, a što se tiče porekla roba koja je predmet nabavke, ista mora da potiče iz zemalja  koje se nalaze na listi prihvatljivih zemalja, osim kada je vrednost robe bez PDV-a ispod praga za korišćenje konkurentnog pregovaračkog postupka. Koje su to zemlje sa liste prihvatljivih zemalja pogledajte dole na linku.

b) Program podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda koji se sprovodi preko RAS-a, predviđa neke razlike kada je u pitanju veliko pravno lice, oprema ne sme biti starija više od 3 godine i mora biti nova, a kada su mala i srednja pravna lica u pitanju, oprema ne sme biti starija od tri godine, a što se tiče porekla opreme ne postoje nikakva ograničenja.

6.OBAVEZA ZAPOŠLJAVANJA NOVIH ZAPOSLENIH

a) IPARD ne zahteva od investitora zapošljavanje novih zaposlenih, niti se eventualno zapošljavanje novozaposlenih posebno boduje. Uvođenje novih proizvodnih linija koje finansira Ipard čak šta više mogu da dovedu do smanjenja broja zaposlenih.

b)  Za razliku od Iparda, podsticaji radi privlačenja direktnih ulaganja  u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda, koje se sprovodi preko RAS-a podrazumeva obavezu zapošljavanja određenog broja zaposlenih koji su povezani sa investicionim projektom, kao i obavezu održavanja dostignutog broja zaposlenih u roku od 3 godine za mala i srednja pravna lica, i 5 godina za veliko pravno lice nakon realizacije investicionog projekta.

7. SREDSTVA OBEZBEĐENJA

a) IPARD ne zahteva dostavljanje menice, bankarske garancije, hipoteke, zaloga, kao sredstva obezbeđenja vraćanja isplaćenih sredstava za slučaj kršenja obaveza iz zaključenog ugovora i nenamenskog korišćenja predmeta investicije.

b) Podsticaji radi privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda, koje se sprovodi preko RAS-a podrazumeva obavezu dostavljanja bankarske garancije domaće banke kao sredstva obezbeđenja poštovanja obaveza iz zaključenog ugovora.

8. FINANSIJSKA PROŠLOST

  1. IPARD ne zahteva da učesnik na konkursu ima finansijske izveštaje i finansijsku prošlost, što znači i da novoosnovano pravno lice, fizičko lice kao nosilac poljoprivrednog gazdinstva koje ne vodi poslovne knjige može da učestvuje na konkursu, gde se u tom slučaju ocena biznis plana vrši u dobroj veri.
  2. Podsticaji radi privlačenja direktnih ulaganja  u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda, koje se sprovodi preko RAS-a, podrazumeva obavezu dostavljanja finansijskih izveštaja ulagača za prethodne dve godine poslovanja koji mora biti pozitivno ocenjeno.

9. VREDNOST PROJEKTA KAO KVALIFIKACIONI USLOV ZA UČEŠĆE NA KONKURSU

  1. U okviru IPARD programa korisnik ostvaruje pravo na IPARD podsticaj bez obzira na ukupnu vrednost investicije u okviru određenih granica. 
  2. U okviru programa podsticaji radi privlačenja direktnih ulaganja  u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda, koje se sprovodi preko RAS-a, minimalna vrednost projekta je 2.000.000,00 eura, i obaveza zapošljavanja najmanje 30 novih zaposlenih na neodređeno vreme povezanih sa investicionim projektom.

10. NAČIN REFUNDACIJE TROŠKOVA

  1. U postupku sprovođenja IPARD programa, zahtev za isplatu sredstava se dostavlja nakon realizacije investicije u celosti i stavljanja iste u funkciju.
  2. U postupku ostvarivanja podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje poljoprivrednih proizvoda, koje se sprovodi preko RAS-a,  novčana sredstva se isplaćuju po fazama realizacije investicionog projekta.

Jedan od osnovnih uslova za korišćenje podsticaja je da investitor za iste opravdane troškove nije već koristio novčani podsticaj, iz čega proizilazi da investitor može da konkuriše za dodelu novčanih podsticaja kako iz Iparda tako iz budžeta RS, ali za različite opravdane troškove a koji su deo jedne dugoročne investicije koja se može posmatrati kroz faze.

Ukoliko i dalje imate nedoumice oko pravila i uslova konkursa, te ne možete da odlučite koji je program najadekvatniji za razvoj i unapređenje vašeg biznisa, slobodno nas kontaktirajte.

Categories: VESTI

Podrška razvoju

Platforma PODRŠKA RAZVOJU je projekat konsultanske kuće koja okuplja istaknute stručnjake ekonomije, prava, finansija i marketinga. Radimo sa ciljem da se MSP sektoru pruže kvalitetne informacije o: mogućnostima finansiranja, razvoju poslovanja, pravnoj regulativi EU i nacionalnog zakonodavstva, povezivanju i edukacije. Poseban akcenat je na obezbeđenju dodatnih izvora finansiranja iz EU i drugih međunarodnih fondova i nacionalnih programa.