U poslednjih nekoliko godina, termin „održivi razvoj“ se koristi sve češće i u mnogim domenima, od zaštite životne sredine, ekonomskih ciljeva do načina posmatranja života na planeti Zemlji. Jedan od vodećih svetskih ekonomskih stručnjaka, Džefri Saks (Jeffrey Sachs) se posvetio ovoj temi i poku[ao da defini[e pravce razvoja koji u sebi moraju imati komponentu održivosti.. Saks je radio kao profesor na Harvardu i Kolumbiji, ali i kao stručnjak za ekonomski rast i savetnik mnogih zemalja u razvoju. Njegova knjiga “Doba održivoj razvoja” pokazala se kao jedna od najuticajnijih u svetskim razmerama, postavila je okvir za razmišljanje o budućim aktivnostima u domenu političkih, ekonomskih, diplomatskih i drugih odluka. Doba održivog razvoja ima cilj da pojasni osnovne termine vezane za nov način planiranja, upravljanja i kontrole kako bi koncept održivog razvoja postao, kako Saks predlaže, centralni koncept našeg doba. U ovom tekstu ćemo se posvetiti idejama koje će u budućnosti postati pravna i društvena norma, osnova novog sveta, sveta održivog razvoja.

Saks održivi razvoj posmatra kroz tri ključna stuba tj. sistema: svetska privreda, globalno društvo i fizička sredina naše planete. Održivi razvoj bi trebalo posmatrati kao niz promena koje će uslediti kako bi privredni rast bio ukombinovan sa ekološkom održivošću. Ovaj koncept se bazira na novon načinu postavljanja ciljeva, kako državnih, privrednih, nadnacionalnih tako i društvenih. Osnovna osa novih ciljeva održivog razvoja zahteva „društveno uključiv i ekološki održiv privredni rast“. Kako bi se ovako postavljeni, novi ciljevi i ostvarili, Saks uvodi i četvrti stub održivog razvoja: dobro upravljanje.

Dobro upravljanje se pre svega odnosi na vlade ali i na najmoćnije aktere svetskih kretanja, a to su multunacionalne kompanije. Vlade će morati svoj fokus da usmere ka razvoju:

  1. Socijalnih usluga (zdravstvo i obrazovanje)
  2. Obezbenjivanju savremene infrastrukture (putevi, luke, električna energija)
  3. Zaštiti pojedinaca ( pre svega od kriminala i nasilja)
  4. Fundamentalnih nauka i novih tehnologija, kao i
  5. Čvrstom sprovođenju propisa u cilju zaštite životne sredine

Multinacionalne kompanije će imati veće zahteve za poštovanjem zakona i prirodne sredine, kao i još izraženije učešće u pomoći zajednicama u kojima posluju.

Uzimajući u obzir sve navedeno, potrebno je definisati održivi razvoj, kao način i ultimativni smisao daljeg društvenog, političkog i ekonomskog delovanja. Definicija u literaturi ima dosta, ali je posebno uticajna bila ona koju je iznedrila Komisija UN za ekologiju i razvoj (WCED) objavljena 1987 godine, koja kaže:

„Održivi razvoj je razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnje generacije, ne ugrožavajući pritom mogućnost da i buduće generacije zadovolje svoje potrebe“

Prvi put se razvija koncept koji u svojim ciljevima razvoja ima „međugeneracijski“ princip. Iako je ovo holistički princip, njegovo postojanje je uticalo da se koncept konkretizuje i dođe do osnovnih komponenata održivog razvoja, a to su: privredni razvoj, društveni razvoj i zaštita životne sredine.

Može se zaključiti da održivi razvoj teži da postane posebna nauka, naročito iz razloga složenosti sistema koji utiču i proizilaze iz novog načina delovanja. Složenost činilaca održivog razvoja Saks opisuje kao interakciju:

  1. Globalne privrede – koja danas, prvi put u ljudskoj istoriji, povezuje sve delove sveta
  2. Društvene interakcije – kao sistema poverenja, etike, nejednakosti i novih odnosa baziranih na tehnologijama poput društvenih mreža
  3. Geosistema – kroz povezanost ekosistema, klime i njihovih promena
  4. Upravljanja – gde su ključne performanse vlada i velikih firmi, kao i njigova strateška odluka da se deosadašnji sistem prekine i uđe u nove načine planiranja, odlučivanja i kontrole.

Čovečanstvo slede godine intenzivnih promena, pokušaja i grešaka, dogovora i pregovora kako bi se dalji svetski ekonomski rast dešavao u sistemu koji će omogućiti da i generacije posle nas imaju dovoljni resursa i energije kako bi svet postao bolje mesto.

Autor teksta: Vesna Nešković, diplomirani ekonomista, Savetnik za investicije

Categories: Baza znanja

Podrška razvoju

Platforma PODRŠKA RAZVOJU je projekat konsultanske kuće koja okuplja istaknute stručnjake ekonomije, prava, finansija i marketinga. Radimo sa ciljem da se MSP sektoru pruže kvalitetne informacije o: mogućnostima finansiranja, razvoju poslovanja, pravnoj regulativi EU i nacionalnog zakonodavstva, povezivanju i edukacije. Poseban akcenat je na obezbeđenju dodatnih izvora finansiranja iz EU i drugih međunarodnih fondova i nacionalnih programa.