IPARD program je deo predpristupne pomoći kojim Evropska unija ulaže u Republiku Srbiju. Cilj ove pomoći je da se dostignu standardi koji važe na evropskom tržištu i da se poljoprivredni proizvođači i prerađivači osposobe da nastupe na EU tržištu pod uslovima koji važe za sve zemlje članice. Uopšteno posmatrano, neophodno je nacionalni sistem organizovanja poljoprivredne proizvodnje postepeno dovesti u tačku gde će se integrisati sa evropskim sistemom. To znači da će se po pristupanju EU prestati sa nacionalnim subvencijama i da će se sva subvencionisanja i kreditiranja poljoprivredne proizvodnje vršiti kroz Zajedničku poljoprivrednu politiku EU. Više o ovoj politici i njenom funkcionisanju možete pročitati na sajtu Delegacije Evropske unije u Beogradu ili na sajtu Evropske komisije.

U okviru IPARD programa, na poseban način se prilazi uzgajivačima i farmerima. Za njih je opredeljena MERA 1, koja podrazumeva da se pomogne poljoprivrednicima da investiraju u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava. Investicione aktivnosti se odnose na izgradnju, dogradnju i sanaciju farmi, upravnih zgrada i drugih pomoćnih objekata, kupovinu opreme, traktora i mehanizacije. MERA 1 podrazumeva blago različite pristupe za 6 osnovnih sektora: sektor mlekasektor mesasektor voća i povrća i sektor ostalih useva, sektor jaja i sektor grožđa. U daljem razmatranju bavićemo se samo sektorom grožđa.

IPARD fondovi i vinogradari – MERA1

Prema najnovijim izmenama Pravilnika od 19.09.2019. godine, pored postojećih sektora uvodi se i sektor grožđa. U narednom periodu i vinogradari su obuhvaćeni IPARD pozivom za MERU 1 koja se tiče investicija u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava.

U smislu Pravilnika grožđe jeste stono grožđe i grožđe vinskih sorti u skladu sa šifrarnikom biljne proizvodnje. Sadni materijal grožđa je sadni materijal vinove loze i matičnjaci vinove loze u skladu sa šifrarnikom biljne proizvodnje.

Lica koja ostvaruju pravo na IPARD podsticaje su: fizičko lice – nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, preduzetnik, privredno društvo i zemljoradnička zadruga, razvrstana u mikro, malo ili srednje pravno lice, koji nije u grupi povezanih pravnih lica u kojoj je neki od članova veliko pravno lice.

Gore navedena lica ostvaruju Ipard podsticaj pod uslovom da su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava i Vinogradarski registar u skladu sa Zakonom kojim se uređuje vino, kao da je predmet investicije vezan za proizvodnju grožđa.

Kriterijum vezan za površinu pod zasadom grožđa je da je registru upisano : minimum 2ha i maksimum 100ha grožđa na kraju investicije, odnosno na kraju IPARD procesa.

Sadni materijal

Proizvođači sadnog materijala grožđa ostvaruju pravo na Ipard podsticaj ukoliko u registru imaju upisano od 0,5-50 ha sadnog materijala grožđa u skladu sa šifrarnikom biljne proizvodnje, da obavljaju delatnost proizvodnje sadnog materijala vinove loze i da je predmet investicije vezan za proizvodnju te vrste sadnog materijala grožđa.

Investicione aktivnosti koje podržava IPARD

Investicione aktivnosti koje se finansiraju u sektoru grožđa odnose se na izgradnju, nabavku opreme, mašina, mehanizacije, podizanje, restruktuiranje, konverziju vinograda i podizanje matičnih zasada viših fitosanitarnih kategorija sadnog materijala za rasadničarsku proizvodnju.

Investicije u izgradnju

Investicione aktivnosti koje se odnose na izgradnju su sledeće:

  • izgradnja mrežanika i/ ili staklenika i objekata za čuvanje, umnožavanje i testiranje sadnog materijala, objekata za pripremu reznica za kalemljenje, staklara i plastenika za rasadničarsku proizvodnju, protivpožarni rezervoari i hidrantska mreža, ukuljučujući izgradnju drenažnog sistema i sistema za snabdevanje vodom, gasom, strujom i kanalizacioni sistem.
  • izgradnja objekata za skladištenje (uključujući ULO hladnjače ) stonog grožđa, uključujući prostore za sortiranje, pakovanje i obeležavanje, objekati za hlađenje vinskog grožđa nakon berbe a pre prerade uključujući izgradnju drenažnog sistema i sistema za snabdevanje vodom, gasom i strujom, uključujući kanalizacioni sistem.
  • izgradnja sistema za navodnjavanje, sistema protivgradne zaštite u vinogradima, (uključujući računarsku opremu), kao i izgradnja ograde oko zasada.
  • izgradnja postrojenja za proizvodnju električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora za korišćenje na gazdinstvu: solarne energije, energije vetra, biomase, biogasa, geotermalne energije uključujući povezivanje postrojenja na distributivnu mrežu.
  • izgradnja upravne zgrade sa pratećim objektima ( kancelarije, prostorije za odmor radnika, sanitarne prostorije, prostorije za smeštaj sredstava za zaštitu bilja, izgradnja unutrašnje putne mreže i parking mesta u okviru prostora u vlasništvu gazdinstva .

Investicije u opremu

Investicione aktivnosti koje se odnose na nabavku opreme, mašina i mehanizacije su sledeće:

  • oprema za upravnu zgradu,
  • oprema i uređaji za navodnjavanje uključujući pumpe, creva, raspršivače/kapaljke, sistem za filtriranje itd
  • oprema za sisteme protivgradne zaštite u vinogradima,
  • linija i oprema za pakovanje i obeležavanje stonog grožđa,
  • instalacija za proizvodnju električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora energije za korišćenje na gazdinstvu,
  • oprema za ograđivanje zasada,
  • mašine za zaštitu bilja, rezidbu, berbu i obavljanje drugih agrotehničkih i ampelotehničkih mera.
  • oprema za mrežanike, staklenike i objekte za čuvanje i umnožavanje sadnog materijala vinove loze, oprema za testiranje, čuvanje i umnožavanje biljnog materijala,
  • podizanje novih, restrukturiranje i konverziju vinograda, kupovina sadnica vinove loze, naslona i opreme za podizanje zasada, izmena uzgojnih oblika, unapređenje tehnike vinogradarskeke proizvodnje kao i druge investicije vezane za podizanje/ restrukturiranje /konverziju vinograda.

Investicije u mehanizaciju

Proizvođačima grožđa u okviru Ipard programa omogućena je i nabavka traktora čija snaga je uslovljena upisanom površinom u Registru pod proizvodnjom grožđa odnosno sadnog materijala i to na sledeći način:

  1. do 60 kilovata ( kW) od 2ha do 10 ha zasada grožđa
  2. do 60 kilovata ( kW) od 0,5 ha do 10 ha sadnog materijala
  3. do 80 kilovata ( kW) od 10 ha do 50 ha zasada grožđa
  4. do 100 kilovata (kW) od 50 ha do 100 ha zasada grožđa

IPARD program ima utvrđenu Listu zemalja iz kojih se može nabaviti oprema i mehanizacija za koju važe IPARD podsticaji. Uvid u listu zemalja možete dobiti klikom na slideći link.

Visina IPARD podsticaja

MERA 1 podrazumeva sledeće podsticaje:

  • 60% od ukupnih prihvatljivih troškova
  • 65% od ukupnih prihvatljivih troškova ako je korisnik lice mlađe od 40 godina na dan donošenja odluke o odobravanju projekta
  • 70% od ukupnih prihvatljivih troškova ako je mesto investicije u planinskim područjima u skladu sa posebnim propisima kojim se određuju područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi
  • +10% za investicije u oblasti upravljanja otpadom i otpadnim vodama

Bez obzira na ukupnu vrednost investicije korisnik ostvaruje Ipard podsticaj u okviru sledećih granica:

  •  od minimalnih 5.000 evra
  • do maksimalnih 700.000 evra.

Bitno je naglasiti da u toku trajanja IPARD programa korisnik se može prijaviti za više projekata, a maksimum sredstava koji se mogu povući u periodu sprovođenja IPARD programa je 1.500.000 evra.

Za stručnu podršku pri realizaciji Vaše investicije, budite slobodni da kontaktirate naše Svetnike, kako bismo kroz zajedničke aktivnosti i saradnju došli do cilja.

Telefon: 064/45-44-065 i 069/160-49-62

mail: info@podrskarazvoju.com

www.podrskarazvoju.com

Podrška razvoju

Platforma PODRŠKA RAZVOJU je projekat konsultanske kuće koja okuplja istaknute stručnjake ekonomije, prava, finansija i marketinga. Radimo sa ciljem da se MSP sektoru pruže kvalitetne informacije o: mogućnostima finansiranja, razvoju poslovanja, pravnoj regulativi EU i nacionalnog zakonodavstva, povezivanju i edukacije. Poseban akcenat je na obezbeđenju dodatnih izvora finansiranja iz EU i drugih međunarodnih fondova i nacionalnih programa.