Živinarstvo je jedna od najrazvijenijih grana poljoprivrede. Kako uzgoj brojlera, tako i proizvodnja konzumnih jaja, su jedne od najindustrijalizovanijih grana poljoprivrede u Srbiji, gde su velika sredstva već uložena.
Prema podacima iz poslednje Ankete o poljoprivredi, koju sprovodi Republički zavod za statistiku, 37,3% grla živine se uzgaja na svega 225 gazdinstava, što živinarstvo stavlja na treće mesto u srpskom stočarstvu. Sa druge strane, jako veliki broj gazdinstava ima tradiccionalni način gajenja živine, sa malim kapacitetima proizvodnje, te se na čak 96,6% gazdinstava uzgaja manje od 50 kokošaka nosilja, što čini ukupno oko 45% ukupnog broja nosilja.
Proizvodnja konzumnih jaja i njihova prerada predstavlja profitabilnu granu poslovanja. Polu-proizvodi od jaja našli su veliku primenu u mnogim industrijma: pekarskoj, konditorskoj, mesnoj industriji, industriji preliva (majoneza), sladoleda i drugih prehrambenih proizvoda. Ključni proizvodi koji se prave od jaja su:
- PRAH OD SUŠENOG CELOG JAJETA (SUŠENI MELANŽ) – Sušeni melanž ( jaja u prahu ) jeste proizvod koji se sastoji od celog jajeta bez ljuske ( belance i žumance ), koje se posle homogenizacije i pasterizacije podvrgava postupku sušenja
- PRAH OD SUŠENOG ŽUMANCETA – Sušeno žumance ( žumance u prahu ) je proizvod koji se sastoji od celog žumanceta, koje se posle homogenizacije i pasterizacije podvrgava postupku sušenja.
- PRAH OD SUŠENOG BELANCETA – Sušeno belance ( belance u prahu ) je proizvod koji se sastoji od celog belanceta, koje se posle homogenizacije i pasterizacije podvrgava postupku sušenja.
- PASTERIZOVANO TEČNO ŽUMANCE – Tečno hlađeno žumance je pasterizovan i ohlađen proizvod koji sačinjava izdvojeno celo žumance.
TRENUTNO U SRBIJI POSTOJE 2 FABRIKE ZA PRERADU JAJA
U Srbiji postoje 2 fabrike za preradu jaja. Dva odobrena objekta za preradu jaja su: “Takovo” u Inđiji, koji posluje u sklopu SwissLion Takovo koncerna i objekat u sklopu firme “Melange” doo u Valjevu. U 2019, ukupna proizvodnja ovih fabrika dostigla je 225.000kg sušenog i 15.000kg tečnog proizvoda. Takođe, 30.000kg proizvoda od jaja je izvezeno, što je 12,5% ukupne proizvodnje.
Uvoz ovih proizvoda u Srbiju je veliki i potrebe domaćeg tržišta se pokrivaju sa 70% iz uvoza. Nakon uvođenja novog kompjuterskog programa granične veterinarske inspekcije, uvedenog 1. jula 2018. godine, može je detaljno pratiti uvoz svih različitih proizvoda od jaja, te samo u drugoj polovini 2018. godine uvezeno sušenog melanža i sušenog žumanceta koji odgovaraju količini od 36.000.000 jaja.
KOLIČINA PROIZVEDENIH JAJA U SRBIJI
Danas u Srbiji ima oko 150 firmi koje se bave intenzivnom proizvodnjom jaja. Njihov biznis model se uglavnom svodi na prodaju jaja distributivnim centrima odnosno maloprodajnim lancima. Samo iz intenzivne proizvodnje jaja se na tržište plasira oko 1,5 milijardi konzumnih jaja, što otvara mogućnosti za dalji rast i razvoj industrije prerade jaja.
Međutim, Republika Srbija aktivno radi na procesu usklađivanja zakonske regulative sa onom u Evropskoj uniji, kako bi se nesmetano mogla vršiti robna razmena. Jedan od najvećih problema trenutno predstavlja zahtev da se do 1. januara 2021. godine obezbede obogaćeni baterijski kavezi sa površinom poda od 750cm2, što može dovesti do značajnih povećanja troškova proizvodnje jaja.
KAKO FINANSIRATI INVESTICIJU
Ovaj problem proizvođači jaja mogu rešiti kroz korišćenje IPARD podsticaja u sektoru jaja gde su rezervisana bespovratna sredstva u visini od 1.000.000 evra za dostizanje standarda koji važe u Evropskoj uniji. Prijave za ovaj konkurs su otvorene od 24. septembra do 23. decembra a dodatne informacije možete dobiti na našoj platformi Podrška razvoju, gde smo se posebno bavili uslovima, načinima i rizicima korišćenja ovih sredstava. Tekst možete pročitati na OVOM linku.
Do kraja godine se očekuje da će ovaj IPARD program omogućiti podsticaje i u sektoru prerade jaja, koji če biti na nivou od 50% investicije za opravdane troškove izgradnje, dogradnje, adaptacije i sanacije objekata, kao i za kupovinu opreme, proizvodnih linija i drugih mašina neophodnih za funkcionisanje savrmene fabrike, koja bi mogla izvoziti na tržište Evropske unije.
Ukoliko imate potrebe za dodatnim finansijskim sredstvima za razvoj ili proširenje vašeg posla, budite slobodni da kontaktirate naše Savetnike za investicije preko mail-a info@podrskarazvoju.com ili direktno na brojeve telefona 064/4544065 ili 069/160.49.62.