Kako IPARD podržava vinogradare i vinare
IPARD program je deo predpristupne pomoći kojim Evropska unija ulaže u Republiku Srbiju. Cilj ove pomoći je da se dostignu standardi koji važe na evropskom tržištu i da se poljoprivredni proizvođači i prerađivači osposobe da nastupe na EU tržištu pod uslovima koji važe za sve zemlje članice. Uopšteno posmatrano, neophodno je nacionalni sistem organizovanja poljoprivredne proizvodnje postepeno dovesti u tačku gde će se integrisati sa evropskim sistemom. To znači da će se po pristupanju EU prestati sa nacionalnim subvencijama i da će se sva subvencionisanja i kreditiranja poljoprivredne proizvodnje vršiti kroz Zajedničku poljoprivrednu politiku EU. Više o ovoj politici i njenom funkcionisanju možete pročitati na sajtu Delegacije Evropske unije u Beogradu ili na sajtu Evropske komisije.
U okviru IPARD programa, na poseban način se prilazi prerađivačima u sektoru poljoprivrede. Za njih je opredeljena MERA 3, koja podrazumeva da se pomogne privrednicima da investiraju u fizičku imovinu koja se tiče prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva. Investicione aktivnosti se odnose na izgradnju, dogradnju i sanaciju objekata za preradu poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva, kupovinu opreme, mašina i mehanizacije. MERA 3 podrazumeva blago različite pristupe za 5 osnovnih sektora: sektor mleka, sektor mesa i sektor voća i povrća, sektor prerade jaja i sektor vinarstva. U daljem razmatranju bavićemo se samo sektorom vinarstva.
Kako IPARD definiše vinarije koje se mogu prijaviti za MERU 3
Lica koja ostvaruju pravo na IPARD podsticaje su preduzetnik, privredno društvo i zemljoradnička zadruga, razvrstana u mikro, malo ili srednje pravno lice, kao nezavisni privredni subjekti koji zajedno sa partnerskim ili povezanim licima imaju polažaj malog i srednjeg privrednog subjekta. Isključena su velika pravna lica, lica u stečaju i likvidaciji, lica čiji su poslovni računi u blokadi duže od 30 dana u poslednjih godinu dana. Privredni subjekti koji se bave preradom voća i povrća moraju biti upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava u cilju učestvovanja na konkursu.
Investicije na koje se može računati u sektoru vinarstva, ukoliko su ispunjeni zadati kriterijumi, mogu se sprovesti za:
- Izgradnja objekata za preradu grožđa, odnosno proizvodnju vina, uključujući i pomoćne objekte/prostore kao što su prostor za skladištenje vina/vinskih proizvoda i aromatizovanih proizvoda na bazi vina, analizu grožđa i vina, skladištenje ambalaže, repromaterijala i enoloških sredstava uključujući i instalaciju ventilacije, klimatizacije, grejanja i prevenciju zagađenja vazduha, prateće energetske objekte uključujući izgradnju sistema za snabdevanje vodom, gasom, strujom i kanalizacioni sistem
- izgradnja upravne zgrade sa pratećim objektima
- izgradnja objekata za preradu otpada iz proizvodnje i tretman otpadnih voda, upravljanje otpadom i prevenciju zagađenja vazduha
- izgradnja postrojenja za proizvodnju električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora za sopstveno korišćenje, solarne energije, energije vetra, biomase, biogasa, geotermalne energije i drugih vidova obnovljivih izvora energije
- izgradnja unutrašnje putne mreže i parking mesta u okviru prostora u vlasništvu poljoprivrednog preduzeća/ gazdinstva
Pod izgradnjom IPARD program podrazumeva izgradnju novih objekata kao i adaptaciju, sanaciju i rekonstrukciju postojećih objekata.
Što se tiče nabavke opreme, IPARD program će podržati sledeće investicije:
- oprema i uređaji za prijem, pakovanje i obeležavanje stonog grožđa i druga specijalizovana oprema
- oprema za veštačku ventilaciju, klimatizaciju, hlađenje i grejanje, protivpožarnu zaštitu objekata za skladištenje
- uređaji za prevoz u krugu objekta u skladu sa zahtevima projekta
- Inoks sudovi za vino, vinifikatori sudovi (oprema) za vinifikaciju, fermentaciju i čuvanje i univerzalne posude za vino i aromatizovane proizvode na bazi vina
- uređaji za kontrolisanu fermentaciju i hladnu stabilizaciju vina, uključujući kompjuterizovani softver
- parni generatori za sterilizaciju opreme i sudova i uređaji za pranje
- oprema za skladištenje, mešanje, naknadnu negu i odležavanje vina, uključujući drvene sudove i buriće za barikiranje
- mašine/oprema za preradu grožđa, fermentaciju/vinifikaciju i proizvodnju vina, oprema za proizvodnju penušavih vina
- oprema za kondicioniranje – punjenje, etiketiranje i pakovanje
- oprema za transport u sklopu vinarije
- oprema i uređaji za tretman otpadnih voda, upravljenej otpadom i sprečavanje zagađenja vazduha
- oprema za prevenciju zagađenja vazduha i obnavljanje rastvarača
- oprema za pranje, dezinfekciju i higijensko sušenje ruku u operativnim objektima i sanitarnim prostorijama
- laboratorijska oprema i uređaji, isključujući staklene posude ( integralni deo projekta)
- uređaji i oprema za preradu nus proizvoda poreklom od grožđa ( isključujući destilate)
- investicije u instalacije za proizvodnju električne i toplotne enetgije iz obnovljivih izvora energije za sopstvene potrebe
- investicije u tehnologije koje doprinose energetskoj efikasnosti i zaštiti životne sredine
Posebni uslovi za ostvarivanje prava na odobrenje projekta
Pored osnovnih kriterijuma koji se tiču administrativnih zahteva za proveru poslovanja firme, jako su bitni i posebni uslovi koji se razlikuju za svaki sektor. U sektoru vinarstva, neophodno je da se korisnik sredstava:
- u Registru ima upisano grožđe u skladu sa šifrarnikom biljne proizvodnje koji je sastavni deo procesa kojim se utvrđuje registar poljoprivrednih gazdinstava
- je proizvođač grožđa koji je upisan u Vinogradarski registar u skladu sa zakonom kojim se utvrđuje vino.
Posebni uslovi za ostvarivanje prava na isplatu IPARD podsticaja
Da bi Korisnik nakon sprovedenog projekta ostvario pravo na isplatu Ipard sredstava porede ispunjenja gore navedenih uslova potrebo je da ispuni i dodatna dva uslova:
1. da je proizvođač vina upisan u Vinarski registar u skladu sa zakonom kojim se uređuje vino,
2.da ima utvrđen maksimalno mogući kapacitet godišnje proizvodnje vina od 20.000 do 1.000.000 litara
Više informacija o tome čemu služi Registar poljoprivrednih gazdinstava i kako se u njega upisati, možete dobiti klikom na link.
Visina IPARD podsticaja
Visina podsticaja ima 2 nivoa
- 50% povraćaja ukupnih troškova investicije
- Ukoliko se investicija odnosi na upravljanje otpadom i otpadnim vodama IPARD podsticaj se povećava za dodatnih 10 %
Takođe, bez obzira na ukupnu vrednost investicije i prihvatljivih troškova, podnosilac zahteva može da ostvari IPARD podsticaje u okviru sledećih granica:
- Minimalan iznos podsticaja je 10.000 evra
- Maksimalan iznos podsticaja je 1.000.000 evra
Bitno je naglasiti da se privrednik može prijaviti za IPARD podsticaje nekoliko puta. Uslovi za ponovno prijavljivanje su da je već završio jedan investicioni ciklus i da su mu po tom osnovu već isplaćeni podsticaji, odnosno po najnovijim izmenama pravilnika da korisnik po prethodno odobrenom projektu nije podneo zahtev za isplatu sredstava u roku koji je određen rešenjem o odobravanju projekta. Drugi uslov je da se ne može uzeti više od 2.000.000 evra podsticajnih sredstava za period od 2014 do 2020. godine.
Ukoliko iznos raspoloživih sredstva nije dovoljan za sve odobrene projekte, sprovodi se postupak bodovanja i rangiranja. Sa 20 bodova se boduju projekti: ukoliko je mesto investicije u područjima sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi, investicija usmerena ka zaštiti životne sredine ili upravljanju otpadom. Takođe sa 20 bodova se boduju projekti ukoliko je investicija usmerena ka dostizanju standarda Evropske unije, podnosilac je sertifikovan za organsku proizvodnju, ili je investicija usmerena na korišćenje obnovljivih izvora energije.
PODRŠKA RAZVOJU SAVETUJE da se investicione aktivnosti raspodele na više godina jer će se tako lakše doći do sredstava neophodnih za finansiranje. Takođe, obzirom da je Vlada Srbije i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede već krenulo u pregovore oko IPARD programa, može se sa velikom verovatnoćom računati da će se IPARD program nastaviti i u sledećem sedmogodišnjem budžetskom razdoblju Evropske unije a to je za period od 2021 do 2027. godine.
Za sva pitanja i nedoumice oko uslova IPARD programa i kvalifikacionih kriterijuma, možete biti slobodni da nas pozovete na telefone 064/45-44-065 ili 069/160-49-62