Saznajte na koje sve načine klanice i prerađivači mogu iskoristiti IPARD podsticaje
IPARD program je deo predpristupne pomoći kojim Evropska unija ulaže u Republiku Srbiju. Cilj ove pomoći je da se dostignu standardi koji važe na evropskom tržištu i da se poljoprivredni proizvođači i prerađivači osposobe da nastupe na EU tržištu pod uslovima koji važe za sve zemlje članice. Uopšteno posmatrano, neophodno je nacionalni sistem organizovanja poljoprivredne proizvodnje postepeno dovesti u tačku gde će se integrisati sa evropskim sistemom. To znači da će se po pristupanju EU prestati sa nacionalnim subvencijama i da će se sva subvencionisanja i kreditiranja poljoprivredne proizvodnje vršiti kroz Zajedničku poljoprivrednu politiku EU. Više o ovoj politici i njenom funkcionisanju možete pročitati na sajtu Delegacije Evropske unije u Beogradu ili na sajtu Evropske komisije.
MERA 3 podrazumeva blago različite pristupe za 3 osnovna sektora: sektor mleka, sektor mesa i sektor voća i povrća. U daljem razmatranju bavićemo se samo sektorom mesa.
U okviru IPARD programa MERA 3 podrazumeva investicije u izgradnju i kupovinu opreme za privredne subjekte koji se bave preradom mesa. Cilj IPARD programa je da se pruži podrška konkurentnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora kroz rekonstrukciju i modernizaciju sektora. Takođe, nephodno je aktivno raditi i na usklađivanju nacionalnih veterinarskih i fitosanitarnih standarda sa EU standardima. Bitno je naglasiti da je poseban akcenat dat ekološkim i standardima bezbednosti hrane. Za više informacija o koracima koje Republika Srbija preduzima u usaglašavanju zakonske regulative, vezane za zdravlje i bezbednost životinja i bezbednosti hrane, možete pročitati na stranici Uprave za veterinu.
Kako IPARD definiše sektor MESA za MERU 3
Lica koja ostvaruju pravo na IPARD podsticaje su preduzetnik, privredno društvo i zemljoradnička zadruga, razvrstana u mikro, malo ili srednje pravno lice, kao nezavisni privredni subjekti koji zajedno sa partnerskim ili povezanim licima imaju polažaj malog i srednjeg privrednog subjekta. Isključena su velika pravna lica, lica u stečaju i likvidaciji. Privredni subjekti koji imaju klanicu ili se bave preradom mesa, gotovih i polugotovih proizvoda od mesa moraju biti upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava.
Klanice imaju priliku da započnu investicije u izgradnju i kupovinu opreme. Pored klanica, to mogu biti i privredni subjekti koji svoju delatnost baziraju na proizvodnji poluproizvoda i finalnih proizvoda od mesa. Kod IPARD podsticaja je ključno da budu bazirani na stvarnim mogućnostima koje preduzeće ima u pogledu rasta i razvoja.
Drugi kriterijum koji se odnosi na klanice predviđa minimalni kapacitet klanja u sledećim kapacitetima: 10 goveda ili 50 svinja ili 50 ovaca ili 5.000 jedinki živine na dan .
Objekat koji je predmet investicije u sektoru mesa i mleka, ukoliko se nalazi na Listi odobrenih objekata Generalnog direktorata Evropske komisije za bezbednost hrane ( DG SANTE), ne ispunjava uslove za učestvovanje na konkursu, s obzirom da je dostigao EU standard.
Investicije na koje se može računati u sektoru mesa, ukoliko su ispunjeni zadati kriterijumi, mogu se sprovesti za:
-Izgradnju, dogradnju ili rekonstrukciju, sanaciju ili adaptaciju objekata za preradu mesa i skladištenje, izgradnja klanica, upravnih zgrada i drugih sličnih objekata,
-tretman otpadnih voda, i upravljanje otpadom,
-izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora – solarne energije, vetroturbina, postrojenja na biomasu, uključujući povezivanje elektrana na distributivnu mrežu, prvenstveno za sopstvenu upotrebu poljoprivrednog preduzeća. Više o tome koliko su obnovljivi izvori energije bitni za IPARD program, možete pročitati na OVOM linku.
Više o tome šta je prihvatljiva investicija i trošak u vezi sa izgradnjom u sektoru mesa možete pogledati na OVOM linku
Pored izgradnje investicija se može odnositi i na kupovinu nove opreme za istovar i prevoz životinja, prijem, privremeni smeštaj, hranjenje i pojenje životinja, i ostala slična oprema
-opšti trošak za konsultantske usluge, pripremu projekta i tehničke dokumentacije, poslovni plan, studije izvodljivost, aktinosti koje daju IPARD konsultanti i ostale konsultantske usluge, u visini do maksimalnih 12% prihvatljivih troškova.
Više o tome šta je prihvatljiva investicija i trošak a odnosi se na opremu u sektoru mesa možete pogledati na OVOM linku. Takođe, IPARD propisuje iz kojih zemalja mora biti oprema koja će se uvoziti ili kupiti na domaćem tržištu. Detaljan spisak prihvatljivih zemalja za IPARD podsticaje možete videti klikom na OVAJ link.
Visina IPARD podsticaja
Visina podsticaja ima 2 nivoa
- 50% povraćaja ukupnih troškova investicije
- Ukoliko se investicija odnosi na upravljanje otpadom i otpadnim vodama IPARD podsticaj se povećava za dodatnih 10 %
Obzirom da se kod IPARD podsticaje privrednici mogu prijaviti nekoliko puta, ukupan IPARD podsticaj ne može preći 2.000.000evra za vreme trajanja ovog programa tj do kraja 2020.. Iz tog razloga, PODRŠKA RAZVOJU savetuje da se investicijama u okviru IPARD programa pristupi sa aspekta projektnog finansiranja. Bitno je napraviti višegodišnji plan investicija baziran na fazama koje bi se realizovale u jednoj godini.
Takođe, bez obzira na ukupnu vrednost investicije i prihvatljivih troškova, podnosilac zahteva može da ostvari IPARD podsticaje u okviru sledećih granica:
- Minimalan iznos podsticaja je 10.000 evra
- Maksimalan iznos podsticaja je 1.000.000 evra
Bitno je naglasiti da se privrednik može prijaviti za IPARD podsticaje nekoliko puta. Uslovi za ponovno prijavljivanje su da je već završio jedan investicioni ciklus i da su mu po tom osnovu već isplaćeni podsticaji. Drugi uslov je da se ne može uzeti više od 2.000.000 evra podsticajnih sredstava za period od 2014 do 2020. godine.
Ukoliko iznos raspoloživih sredstva nije dovoljan za sve odobrene projekte, sprovodi se postupak bodovanja i rangiranja. Sa 20 bodova se boduju projekti ukoliko je mesto investicije u područjima sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi, investicija usmerena ka zaštiti životne sredine ili upravljanju otpadom. Takođe sa 20 bodova se boduju projekti ukoliko je investicija usmerena ka dostizanju standarda Evropske unije, podnosilac je sertifikovan za organsku proizvodnju, ili je investicija usmerena na korišćenje obnovljivih izvora energije.