Kako IPARD podržava poljoprivrednike u sektoru voća i povrća za investicije u izgradnju i kupovinu opreme
IPARD program je deo predpristupne pomoći kojim Evropska unija ulaže u Republiku Srbiju. Cilj ove pomoći je da se dostignu standardi koji važe na evropskom tržištu i da se poljoprivredni proizvođači i prerađivači osposobe da nastupe na EU tržištu pod uslovima koji važe za sve zemlje članice. Uopšteno posmatrano, neophodno je nacionalni sistem organizovanja poljoprivredne proizvodnje postepeno dovesti u tačku gde će se integrisati sa evropskim sistemom. To znači da će se po pristupanju EU prestati sa nacionalnim subvencijama i da će se sva subvencionisanja i kreditiranja poljoprivredne proizvodnje vršiti kroz Zajedničku poljoprivrednu politiku EU. Više o ovoj politici i njenom funkcionisanju možete pročitati na sajtu Delegacije Evropske unije u Beogradu ili na sajtu Evropske komisije.
U okviru IPARD programa, na poseban način se prilazi prerađivačima u sektoru poljoprivrede. Za njih je opredeljena MERA 3, koja podrazumeva da se pomogne privrednicima da investiraju u fizičku imovinu koja se tiče prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva. Investicione aktivnosti se odnose na izgradnju, dogradnju i sanaciju objekata za preradu poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva, kupovinu opreme, mašina i mehanizacije. MERA 3 podrazumeva blago različite pristupe za 5 osnovnih sektora:
- sektor mleka,
- sektor mesa
- sektor vina
- sektor jaja
- sektor voća i povrća. U daljem razmatranju bavićemo se samo sektorom voća i povrća.
Kako IPARD definiše sektor voća i povrća za MERU 3
Lica koja ostvaruju pravo na IPARD podsticaje su preduzetnik, privredno društvo i zemljoradnička zadruga, razvrstana u mikro, malo ili srednje pravno lice, kao nezavisni privredni subjekti koji zajedno sa partnerskim ili povezanim licima imaju polažaj malog i srednjeg privrednog subjekta. Isključena su velika pravna lica, lica u stečaju i likvidaciji. Privredni subjekti koji se bave preradom voća i povrća moraju biti upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava.
Investicije na koje se može računati u sektoru voća i povrća, ukoliko su ispunjeni zadati kriterijumi, mogu se sprovesti za:
- Izgradnju, dogradnju ili rekonstrukciju, sanaciju ili adaptaciju objekata za preradu voća i povrća, upravne zgrade sa pratećim objektima,
- tretman otpadnih voda, i upravljanje otpadom,
- izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora – solarne energije, vetroturbina, postrojenja na biomasu, ukuljučujući povezivanje elektrana na distributivnu mrežu, prvenstveno za sopstvenu upotrebu poljoprivrednog preduzeća,
Više o tome šta je prihvatljiva investicija i trošak u vezi sa izgradnjom u sektoru voća i povrća možete pogledati na OVOM linku
Što se tiče ulaganja u opremu, opravdani troškovi su ulaganja u:
- oprema i uređaji za preradu, pakovanje, obeležavanje i druga specijalizovana oprema,
- oprema i uređaji za termičku obradu, hlađenje i zamrzavanje
- oprema za prevoz voća i povrća, laboratorijska oprema
Više o tome šta je prihvatljiva investicija i trošak a odnosi se na opremu u sektoru voća i povrća možete pogledati na OVOM linku
Takođe, IPARD program finansira i opšti trošak, koji podrazumeva troškove nastale: za konsultantske usluge, pripremu projekta i tehničke dokumentacije, poslovni plan, studije izvodljivost, studije o proceni uticaja na životnu sredinu i druge konsultantske usluge nastale vezane za pripremu projektne dokumentacije i IPARD prijavu.
Posebni uslovi za ostvarivanje prava na odobrenje projekta u sektoru voća i povrća
Pored osnovnih kriterijuma koji se tiču administrativnih zahteva za proveru poslovanja firme, jako su bitni i posebni uslovi koji se razlikuju za svaki sektor. U sektoru voća i povrća neophodno je da se korisnik sredstava na kraju investicije upiše u Centralni registar objekata. Upis se vrši u skladu sa Zakonom koji utvrđuje bezbednost hrane. Ovaj registar vodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Više informacija o tome čemu služi Registar i kako se u njega upisati, možete dobiti klikom na link.
Visina IPARD podsticaja
Visina podsticaja ima 2 nivoa
- 50% povraćaja ukupnih troškova investicije
- Ukoliko se investicija odnosi na upravljanje otpadom i otpadnim vodama IPARD podsticaj se povećava za dodatnih 10 %
Takođe, bez obzira na ukupnu vrednost investicije i prihvatljivih troškova, podnosilac zahteva može da ostvari IPARD podsticaje u okviru sledećih granica:
- Minimalan iznos podsticaja je 10.000 evra
- Maksimalan iznos podsticaja je 1.000.000 evra
Bitno je naglasiti da se privrednik može prijaviti za IPARD podsticaje nekoliko puta. Uslovi za ponovno prijavljivanje su da je već završio jedan investicioni ciklus i da su mu po tom osnovu već isplaćeni podsticaji. Drugi uslov je da se ne može uzeti više od 2.000.000 evra podsticajnih sredstava za period od 2014 do 2020. godine.
Ukoliko iznos raspoloživih sredstva nije dovoljan za sve odobrene projekte, sprovodi se postupak bodovanja i rangiranja. Sa 20 bodova se boduju projekti ukoliko je mesto investicije u područjima sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi, investicija usmerena ka zaštiti životne sredine ili upravljanju otpadom. Takođe sa 20 bodova se boduju projekti ukoliko je investicija usmerena ka dostizanju standarda Evropske unije, podnosilac je sertifikovan za organsku proizvodnju, ili je investicija usmerena na korišćenje obnovljivih izvora energije.
PODRŠKA RAZVOJU SAVETUJE da se investicione aktivnosti raspodele na više godina jer će se tako lakše doći do sredstava neophodnih za finansiranje. Takođe, obzirom da je Vlada Srbije i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede već krenulo u pregovore oko IPARD programa, može se sa velikom verovatnoćom računati da će se IPARD program nastaviti i u sledećem sedmogodišnjem budžetskom razdoblju Evropske unije a to je za period od 2021 do 2027. godine.