IPARD fondovi za bolje useve
IPARD program je deo predpristupne pomoći kojim Evropska unija ulaže u Republiku Srbiju. Cilj ove pomoći je da se dostignu standardi koji važe na evropskom tržištu i da se poljoprivredni proizvođači i prerađivači osposobe da nastupe na EU tržištu pod uslovima koji vaše za sve zemlje članice. Uopšteno posmatrano, neophodno je nacionalni sistem organizovanja poljoprivredne proizvodnje postepeno dovesti u tačku gde će se integrisati sa evropskim sistemom. To znači da će se po pristupanju EU prestati sa nacionalnim subvencijama i da će se sva subvencionisanja i kreditiranja poljoprivredne proizvodnje vršiti kroz Zajedničku poljoprivrednu politiku EU. Više o ovoj politici i njenom funkcionisanju možete pročitati na sajtu Delegacije Evropske unije u Beogradu ili na sajtu Evropske komisije.
U okviru IPARD programa, na poseban način se prilazi uzgajivačima i farmerima. Za njih je opredeljena MERA 1, koja podrazumeva da se pomogne poljoprivrednicima da investiraju u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava. Investicione aktivnosti se odnose na izgradnju, dogradnju i sanaciju farmi, upravnih zgrada i drugih pomoćnih objekata, kupovinu opreme, traktora i mehanizacije. MERA 1 podrazumeva blago različite pristupe za 4 osnovna sektora: sektor mleka, sektor mesa, sektor voća i povrća i sektor ostalih useva.
Kako IPARD definiše sektor ostalih useva za MERU 1
Sektor ostalih useva potpada pod MERU 1 i posmatra se kroz registrovana poljoprivredna gazdinstva. Lica koja ostvaruju pravo na IPARD podsticaje su fizička lica nosioci komercijalnog porodičnog gazdinstva, preduzetnik, privredno društvo i zadruga, razvrstana u mikro, malo ili srednje pravno lice. Podrazumeva se da su gore navedeni entiteti upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava i da su u aktivnom statusu.
Kriterijumi koje treba ispuniti
Za učestvovanje u IPARD pozivima neophodno je da se ispune određeni kriterijumi.
Prvi eliminacioni kriterijum je da samo određeni usevi mogu ući u finansiranje od strane IPARD programa. Usevi u koje se može investirati uz IPARD podsticaje su žitarice i industrijsko bilje.
Žitarice koje ulaze u IPARD su: pšenica, kukuruz, pivarski ječam, stočni ječam, raž, ovas, heljda, proso, tritikale, sirak za zrno za ishranu životinja, semenski usev žitarica kao i ostale žitarice koje se vode pod šifrom 11.1.12 u Šifrarniku biljne proizvodnje.
Industrijsko bilje ima restrikciju na: šećerna repa, soja, suncokret, uljana repica, uljana tikva, lan i konoplja. Drugo industrijsko bilje je za sada isključeno iz IPARD podsticaja.
Takođe, potrebno je da su ispunjeni zahtevi u pogledu veličine zasada, i to:
- 2 ha i više – za izgradnju i opremanje objekata za skladištenje useva
- od 2 ha do 50 ha za nabavku traktora
- od 50 ha do 100 ha za nabavku opreme, mašina i mehanizacije za poljoprivrednu proizvodnju, osim kombajna i traktora
PODRŠKA RAZVOJU savetuje da se obrati posebna pažnja prilikom određivanja ukupnih površina pod zasadom. Naime, postojeće površine se sabiraju sa površinama na kojima će se proširiti proizvodnja, tako da na kraju investicije ovaj zbir ne sme preći maksimalno dozvoljenu površinu.
Prihvatljive investicije
Korisnik ima pravo na IPARD podsticaje za nabavku samo jednog traktora tokom trajanja IPARD programa sa sledećom najvišom snagom motora prema obimu proizvodnje:
- do 80 kW – upisane površine pod proizvodnjom ostalih useva treba da budu od 2 ha do 20 ha
- do 100 kW – za površine od 20 ha do 100 ha.
Bitno je naglasiti da IPARD ima precizno definisanu Listu prihvatljivih zemalja iz kojih se može nabaviti oprema i mehanizacija. Uvid u ovu listu možete dobiti klikom na OVAJ link.
Pored investicija u traktore, može se ulagati u:
- poboljšanje skladišnih kapaciteta kroz izgradnju, dogradnju, proširenje ili rekonstrukciju
- opremanje skladišnih kapaciteta.
Visina IPARD podsticaja
Visina podsticaja uslovljena je i starošću poljoprivrednika i mestom gde se investicija sprovodi pa tako imamo 3 nivoa podsticaja i jednu dodatnu mogućnost:
- 60% povraćaja ukupnih troškova investicije
- 65% povraćaja sredstava u slučaju kada je investiciju realizovao mladi poljoprivrednik. Pod mladim poljoprivrednikom se podrazumeva lice mlađe od 40 godina na dan donošenja Rešenja o odobrenju projekta. Tehnički se može računati da poljoprivrednik ima 39 godina kada ulazi u IPARD program.
- 70% povraćaja za investicije u planinskim područjima sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi. Obzirom da se Pravilnik koji uređuje ovakva područja često menja, možete lako dobiti uvid u to kako se tretira područje Vaše investicije tako što ćete ga potražiti u aktuelnom Pravilniku na sajtu Uprave za agrarna plaćanja ili klikom na ovaj link.
- Ukoliko se investicija odnosi na upravljanje otpadom i otpadnim vodama IPARD podsticaj se povećava za dodatnih 10 %.
Takođe, bez obzira na ukupnu vrednost investicije i prihvatljivih troškova, podnosilac zahteva može da ostvari IPARD podsticaje u okviru sledećih granica:
- Minimalan iznos podsticaja je 5.000 evra
- Maksimalan iznos podsticaja je 700.000 evra
Bitno je naglasiti da se poljoprivrednik može prijaviti za IPARD podsticaje nekoliko puta. Uslovi za ponovno prijavljivanje su da je već završio jedan investicioni ciklus i da su mu po tom osnovu već isplaćeni podsticaji. Drugi uslov je da se ne može uzeti više od maksimalnih 1.500.000 evra podsticajnih sredstava za period od 2014 do 2020. godine.
PODRŠKA RAZVOJU SAVETUJE da se investicione aktivnosti raspodele na više godina jer će se tako lakše doći do sredstava neophodnih za finansiranje. Takođe, obzirom da je Vlada Srbije i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede već krenulo u pregovore oko IPARD programa, može se sa velikom verovatnoćom računati da će se IPARD program nastaviti i u sledećem sedmogodišnjem budžetskom razdoblju Evropske unije a to je za period os 2021 do 2027. godine.
Za sva pitanja i nedoumice oko uslova IPARD programa i kvalifikacionih kriterijuma, možete biti slobodni da nas kontaktirate na mail info@podrskarazvoju.com
Podrška razvoju i njeni IPARD konsultanti stoje vam na raspolaganju u pogledu svih pitanja i nedoumica vezano IPARD program.
ZAKAŽITE KONSULTACIJE SA NAŠIM KONSULTANTIMA.
tel: 064/45-44-065 ili 069/160-49-62