Prema najavama iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede očekuje se da će u 2019 IPARD fondovi otvoriti i za vinogradare i vinare. Naime, u okviru Zaključaka Vlade koji su objavljeni u Službenom glasniku 2. avgusta ove godine, preciziraju se uslovi i načini na koji će se IPARD program u ovoj godini aktivno baviti vinarima i vinogradarima.
Obzirom da je IPARD program aktivan u merama 1 i 3, tako će okvir ovih mera biti proširen na vinarsku industriju. Zapravo, to znači da će se pravila za primarnu proizvodnju kroz MERU1 proširiti na vinogradare. Takođe, vinarije će se posmatrati kao prerađivački kapaciteti i moći će računati na sredstva iz MERE3.
Vinogradari i vinari će formalno dobiti svoj poseban sektor sa uslovina i kriterijumima koje se moraju ispuniti. Predviđeno je da sektor vinogradarstva bude poseban Sektor 6 u okviru MERE1, dok će vinarije biti Sektor 5 u okviru MERE3, svaka sa svojim ciljevima i kriterijumima za apliciranje.
IPARD fondovi i vinogradari – MERA1
Vinogradari će u narednom periodu biti obuhvaćeni IPARD pozivom za MERU 1 koja se tiče investicija u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava. MERA 1 podrazumeva do 60% povraćaja investicije.
Pravilnik određuje i koje grožđe će biti podržano. Najavljeno je da će se na grožđe gledati kao na stono grožđe i grožđe vinskih sorti , u skladu sa šifrarnikom biljne proizvodnje.
Na konkurs se mogu prijaviti poljoprivredna gazdinstva koja su upisana u Vinogradarski registar. O uslovina i načinu upisa u ovaj registar možete pročitati više na ovom linku.
Kriterijum vezan za veličinu gazdinstava je da ona moraju imati: minimum 2ha i maksimum 100ha na kraju investicije, odnosno na kraju IPARD procesa.
Kao investiciju se posmatraju samo prihvatljivi troškovi koji obuhvataju izgradnju objekata, tako i u kupovinu opreme i mehanizacije. IPARD program ima utvrđenu Listu zemalja iz kojih se može nabaviti oprema za koju važe IPARD podsticaji. Uvid u listu zemalja možete dobiti klikom na slideći link.
Najavljeno je da će se IPARD podsticaji odnositi na:
- podizanje novih, restrukturiranje i konverziju postojećih (krčenje i podizanje) zasada vinove loze,
- kupovinu voćarsko-vinogradarskog traktora (do 100kW), mašina za zaštitu bilja, rezidbu, tarupiranje, berbu i obavljanje drugih agrotehničkih i ampelotehničkih mera i opreme,
- investicije u sisteme protivgradne zaštite na gazdinstvu (uključujući računarsku opremu),
- investicije u sisteme za navodnjavanje na gazdinstvu koristeći podzemne vode (izvori, bunari) i površinske vode (reke, jezera i rezervoari) i izgradnju sistema za navodnjavanje uključujući punpe, cevi, ventile, i prskalice koji će podrineti uštedi u količini potrošene vode,
- investicije u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje skladišnih kapaciteta za grožđe, uključujući ULO hladnjače
Očekuje se da se podsticaji po projektu kreću od 5.000 do 700.000 evra. Bitno je naglasiti da će u toku trajanja celog IPARD programa može prijaviti za više projekata na jednom vinogradarskom gazdinsktu, tako da je maksimum sredstava koji se mogu povući 1.500.000 evra.
IPARD fondovi i vinarije – MERA 3
U smislu IPARD programa, vinari se posmatraju kao prerađivači poljoprivrednih proizvoda. Za njih je opredeljena MERA 3 koja ima za cilj da unapredi proces proizvodnje i dostizanje EU standarda, poboljša tehniku i tehnologiju proizvodnje kao i prepoznatljivost proizvoda od grožđa sa oznakom geografskog porekla na domaćem i stranom tržištu.
Najavljeno je da će IPARD i vinari moći da računaju na otvaranje Javnog poziva krajem oktobra meseca 2019. godine. Da bi se uspešno apliciralo na ovaj konkurs, neophodno je da poljoprivredno gazdinstvo bude upisano u Vinogradarski registar, kao i da ima maksimalni mogući kapacitet godišnje proizvodnje vina od 20.000l do 1.000.000l na kraju investicije.
Očekuje se da prihvatljive IPARD investicije za objekte za preradu grožđa budu:
- izgradnja/renoviranje i opremanje pogona, odnosno prostorija koje se koriste za preradu grožđa, odnosno proizvodnju i skladištenje vina/vinskih proizvoda i aromatizovanih proizvoda na bazi vina
- izgradnja/renoviranje i opremanje prostora za degistaciju, evaluaciju karakteristika i prezentaciju vina
- oprema, uređaji i sudovi za proizvodnju, punjenje/pakovanje i čuvanje vina/vinskih proizvoda i aromatizovanih proizvoda na bazi vina i druga specijalizovana i laboratorijska oprema, instrumenti i uređaji
- oprema za dezinfekciju radnika
- ulaganje u obnovljive izvore energije (izgradnja instalacija i oprema) prvenstveno usmereno na sopstvene potrebe
- investiranje u uspostavljanje i implementaciju sistema bezbednosti hrane, sistema kvaliteta i geografskog porekla
- promovisanje oznaka i proizvoda sa geografskim poreklom
IPARD program za MERU 3 omogućava povraćaj od 50% opravdanih troškova u koje se pored izgradnje ubrajaju i kupovina opreme za proizvodnju vina i investicione aktivnosti vezane za zaštitu životne sredine i obnovljivih izvora energije. Okvir u kojem je do sada MERA 3 ograničavala visinu podsticaja je:
- minimum 10.000 evra do
- maksimum 1.000.000 evra.
Treba naglasiti da se nakon jednog ciklusa prijave za IPARD vinari mogu prijaviti ponovo, dok ne dostignu maksimalnu granicu od 2.000.000 evra iskorišćenih IPARD sredstava.
Za više informacija o mogućnostima i rizicima koje IPARD fondovi mogu imati na vaše poslovanje, budite slobodni da nas kontaktirate na info@podrskarazvoju.com. Na usluzi Vam stoje naši ekonomski i pravni savetnici za investicije, koje možete pozvati na 064/4544065 i 069/1604962.