IPA – Instrument predpristupne pomoći EU

“IPA“ – Instrument predpristupne pomoći EU – (Instrument for Pre-Accession Assistance) je namenjen državama kandidatima i državama potencijalnim kandidatima. IPA je instrument politike i strategije proširenja, koja utvrđena politika proširenja je na snazi od 2015 godine. Trenutnim planom proširenja obuhvaćene su zemlje na zapadnom Balkanu i Turska.

Politika proširenja Evropske Unije je ulaganje u mir, sigurnost i stabilnost u Evropi. Cilj politike proširenja je veći broj ekonomskih i trgovinskih prilika u korist Evropske Unije i država koje žele postati članice.

Strategija proširenja

U strategiji za zapadni Balkan predviđeno je pristupanje barem nekih država kandidata pod strogim uslovima koji moraju biti ispunjeni. Kako bi se podržale pripreme i ulaganja u fazi pristupanja potrebna su značajna finansijska sredstva. Ona su namenjena postepenom prelasku iz predpristupnog statusa u status države članice. Njihov cilj je jačanje i razvijanje potrebnih kapaciteta za apsorpciju fondova EU, kao i za sprovođenje poljoprivredne i kohezione politike.

Cilj politike proširenja je između ostalog, širenje unutrašnjeg tržišta, evropskog područja pravde i slobode, stvaranje radnih mesta, razvoj veština, obrazovanje, socijalna uključenost i smanjenje siromaštva, zaštita životne sredine, smanjenje prekograničnog zagađenja, usklađivanje sa zajedničkom poljoprivrednom politikom i zajedničkom ribarskom politikom, nastojanje da se diversifikuju izvori energije i osigura energetska sigurnost, uključujući razvoj obnovljivih izvora energije, cirkularna ekonomija, rešavanje pitanja otpada i otpornost na katastrofe.

Instrumenti predpristupne pomoći od 2007 do 2020

IPA I predstavlja budžetsko razdoblje za fiskalni period 2007 – 2013. godine. IPA II je budžetsko razdoblje za fiskalni period 2014 – 2020. godine.

Sprovođenje instrumenata IPA II je još uvek u toku, a u cilju održavanja kontinuiteta, Evropska komisija je sačinila predlog Uredbe Evropskog parlamenta i veća o uspostavljanju Instrumenta predpristupne pomoći. Uredbom su predviđeni ciljevi programa, oblici pomoći Unije i pravila za pružanje te pomoći u okviru IPA III.

IPA III

IPA III predstavlja višegodišnji finansijski okvir za period 2021-2027. Ovaj instrument počinje da se primenjuje 1.1.2021. godine.

Evropska komisija predložila je dodelu 14.500.000.000 EUR prema novom programu pretpristupne pomoći za period 2021-2027.

Bitni politički prioriteti su vladavina prava, osnovna prava i upravljanje, socioekonomski razvoj, politika i pravne tekovine Unije, dobrosusedski odnosi i regionalna saradnja. Predlog IPA III u znatnoj meri bavi se i ostalim ključnim izazovima kao što je zaštita životne sredine, klimatske promene, migracije i sigurnost.

IPA III i klimatski izazovi

Usklađivanje sa EU klimatskom politikom i zakonodavstvom trebalo bi dovesti do znatnih koristi za patnere u proširenju putem programa za smanjenje ugljen dioksida, stvaranja zelenih radnih mesta u regijama koje su u opasnosti od klimatskih promena. Države kandidati se trebaju bolje pripremiti za suočavanje sa globalnim izazovima kao što su održivi razvoj i klimatske promene.

Evropska komisija je u svom predlogu za višegodišnji finansijski okvir 2021-2027 predvidela uključivanje klimatskih pitanja u sve programe EU. Značaj se može videti i po tome što je 20% rashoda EU namenjeno ostvarenju klimatskih ciljeva.

Za više informacija o IPA, njenim ciljevima i načinima finansiranja projekata, možete posetiti sajt Evropske komisije.


Podrška razvoju

Platforma PODRŠKA RAZVOJU je projekat konsultanske kuće koja okuplja istaknute stručnjake ekonomije, prava, finansija i marketinga. Radimo sa ciljem da se MSP sektoru pruže kvalitetne informacije o: mogućnostima finansiranja, razvoju poslovanja, pravnoj regulativi EU i nacionalnog zakonodavstva, povezivanju i edukacije. Poseban akcenat je na obezbeđenju dodatnih izvora finansiranja iz EU i drugih međunarodnih fondova i nacionalnih programa.