Obnovljivi izvori energije su jedan od ključnih prioriteta Evropske unije pri rešavanje pitanja klimatskih promena i zaštite životne sredine.
U skladu sa politikom EU, IPARD program finansijski podržava investicije u obnovljive izvore energije koji se koriste na poljoprivrednim gazdinstvima.
U oblasti obnovljive energije najveći deo potencijala Republike Srbije je u biomasi 49%, velikim hidroelektrama 27%, solarnoj energiji 13 %, vetru 4%, i geotermalnim izvorima 4%, malim hidroelektranam 3%.
Energetski potencijal biomase potiče uglavnom iz poljoprivrednog otpada i drvne biomase.
IPARD program, predviđa finansiranje projekata u obnovljive izvore energije:
- sektoru primarne poljoprivredne proizvodnje – MERA 1
- sektor prerade poljoprivrednih proizvoda – MERA 3
- sektoru razvoja turističkih kapaciteta na poljoprivrednim gazdinstvima kroz diversifikaciju poslovanja – MERA 7
Bitno je naglasiti da se energija iz obnovljivih izvora može koristiti isključivo za sopstvenu potrošnju na poljoprivrednom gazdinstvu.
U okviru Mere 1 koja je usmerena na primarne poljoprivredne proizvođače u sektoru mleka, mesa, voća, povrća i ostalih useva, investicija podrazumeva sledeće investicione aktivnosti:
- izgradnja postrojenja električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora za korišćenje na gazdinstvu uključujući povezivanja na postrojenja na distributivnu mrežu,
- instalacija za proizvodnju električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora energije.
U okviru Mere 3 koja je usmerena na prerađivače hrane u sektoru mleka, mesa, voća i povrća investicija podrazumeva sledeće investicione aktivnosti:
- izgradnja postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije sa maksimalnim kapacitetom godišnje potrošnje energije poljoprivrednog gazdinstva ili preduzeća uključujući povezivanje elektrana na distributivnu mrežu,
- investicije u opremanje postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju, posebno u solarnu energiju, postrojenja a biomasu, kotlove za sagorevanje biomase.
Koliki je značaj ulaganja u obnovljive izvore energije na poljoprivrednim gazdinstvima u prilog govori činjenica da se takvim projektima daje prednost i da se prilikom bodovanja i rangiranja boduju sa 20 bodova.
Mera 7 je usmerena na diversifikaciju poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja kroz ulaganja u turističke kapacitete sa akcentom na porodični i dečiji turizam.
Investicija u obnovljive izvore energije koja podrazumeva izgradnju instalacija i opremanje za sopstvene potrebe, mora biti deo projekta za turizam.
Realizacija projekata koji koriste obnovljive izvore energije je složen postupak koji podrazumeva pribavljanje različitih dozvola, dokumenata, licenci i saglasnosti od nadležnih državnih organa, kao pripremu celokupne projektne i tehničke dokumentacije.
Za više informacija vezane za nacionalne standarde i tretman obnovljivih izvora energije, možete se informisati na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike .
Za sve dodatne informacije vezane za IPARD program, možete biti slobodni da nam pišete na mail info@podrskarazvoju.com
Podrška razvoju i njeni savetnici za IPARD stoje vam na raspolaganju u pogledu svih pitanja i nedoumica vezano IPARD program.
Sa više informacija možete kontaktirati naše ekonomske i pravne savetnike za investicije na tel:064/45-44-065 ili 069/160-49-62