U cilju unapređenja investicione klime i privlačenja direktnih investicija, jačanja privrednog i ekonomskog razvoja te povećanja zaposlenosti, Republika Srbija je postavila opšti pravni okvir za privlačenje investicija  donošenjem sledećih akata:

  • Zakon o ulaganjima
  • Zakon o kontroli državne pomoći
  • Uredba o određivanju kriterijuma za dodelu podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja,
  • Uredba o određivanju kriterijuma za dodelu podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda
  • Uredba o određivanju kriterijuma za dodelu podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja u sektoru usluga hotelskog smeštaja

 U Republici Srbiji ulagač uživa punu pravnu sigurnost i pravnu zaštitu u pogledu prava stečenih ulaganjem.

U daljem razmatranju bavićemo se ulaganjima u sektoru proizvodnje prehrambenih proizvoda. Ukoliko imate želju da se detaljnije informišete o podsticajima u proizvodnom sektoru i sektoru usluga servisnih centara, možete saznati više klikom na OVAJ link.

Ukoliko želite da se detaljnije informišete o ulaganju u sektoru usluga hotelskog smeštaja možete više saznati klikom na OVAJ link.

Proizvodnja prehrambenih proizvoda obuhvata  preradu proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva radi dobijanja hrane za ljude i životinje, uključujući  i proizvodnju različitih međufaznih proizvoda.

Pod direktnim ulaganjem smatra se ulaganje u materijalna i nematerijalna sredstva u okviru greenfield ili brownfield investicije, u cilju započinjanja nove poslovne delatnosti, proširenja postojećih kapaciteta ili proširenja  proizvodnje na nove proizvode i proizvodne procese a kojim se obezbeđuju nova zapošljavanja.

Ulaganja u materijalna sredstva koja se smatraju opravdanim troškovima je kupovina:

  • zemljišta, zgrada, proizvodnih pogona
  • mašina, opreme                
  • imovine privrednog društva koje je prestalo sa radom ili bi prestalo sa radom da nije kupljeno od strane trećeg lica po tržišnim uslovima.

Ulaganje u nematerijalna sredstva je ulaganje u patente i licence i priznaju se kao opravdani troškovi ulaganja ukoliko se na njih obračunava amortizacija, i vode se u bilansima stanja korisnika najmanje 5 godina za velika pravna lica, odnosno 3 godine za mala i srednja preduzeća.

Pod opravdanim troškovima se smatraju i bruto zarade za nove zaposlene u dvogodišnjem periodu nakon dostizanja pune zaposlenosti kod korisnika sredstava podsticaja.

Korisnik sredstva može biti veliko, srednje i malo pravno lice, s tim što se pojedini uslovi za dodelu sredstva i visina podsticaja razlikuje za mala i srednja, odnosno za velika pravna lica.

Minimalna ulaganja u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda bez obzira na stepen  razvijenosti jedinica lokalne samouprave,  iznose  2.000.000 eur, minimum 30 novozaposlenih.

Korisnik sredstava  je dužan da za realizaciju investicionog projekta obezbedi učešće od najmanje 25 % opravdanih troškova iz sopstvenih sredstava, kredita banke ili drugih izvora koji ne predstavljaju državnu pomoć.

Visina podsticaja za opravdane troškove  bruto zarade za nova radna mesta povezana sa investicionim projektom se kreću se od 20 % do 40 % opravdanih troškova bruto zarade u zavisnosti od grupe razvrstavanja jedinica lokalne samouprave, sa tendencijom povećanja podsticaja ukoliko se investicioni projekat sprovodi u jedinici lokalne samouprave sa većim stepenom  nerazvijenosti.

Visina podsticaja za opravdane troškove ulaganja u osnovna sredstva se kreće od 20 % do 35 % u zavisnosti od vrednosti investicije u osnovna sredstva sa tendencijom povećanja podsticaja ukoliko se vrednost ulaganja u osnovna sredstva povećava.

Kojoj grupi razvijenosti pripada Vaša jedinica lokalne samouprave pogledajte na sajtu Agencije za privredne registre

Koje su obaveze ulagača?

Ulagač je obavezan da direktnu investiciju održi na istoj lokaciji jedinici lokalne samouprave u periodu od tri godine za mala i srednja pravna lica, odnosno pet godina za velika pravna lica, i da dostignuti broj zaposlenih nakon realizacije investicionog projekta ne smanjuje u roku od tri godine kod malih i srednjih pravnih lica,  pet godina kod velikih pravnih lica.

Celokupan postupak se započinje i sprovodi preko Razvojne agencije Srbije. Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza zaključuje nadležno Ministarstvo i korisnik sredstava.

Podrška razvoju i njeni konsultanti stoje vam na raspolaganju u pogledu svih pitanja i nedoumica vezano za postupak ostvarivanja podsticaja na osnovu direktnog ulaganja u proizvodnom sektoru i sektoru usluga servisnih centara.

Saznajte koliki iznos bespovratnih sredstva bi mogli da ostvarite na osnovu vašeg investicionog projekta.

ZAKAŽITE KONSULTACIJE SA NAŠIM KONSULTANTIMA.

tel:064/45-44-065 ili 069/160-49-62


Podrška razvoju

Platforma PODRŠKA RAZVOJU je projekat konsultanske kuće koja okuplja istaknute stručnjake ekonomije, prava, finansija i marketinga. Radimo sa ciljem da se MSP sektoru pruže kvalitetne informacije o: mogućnostima finansiranja, razvoju poslovanja, pravnoj regulativi EU i nacionalnog zakonodavstva, povezivanju i edukacije. Poseban akcenat je na obezbeđenju dodatnih izvora finansiranja iz EU i drugih međunarodnih fondova i nacionalnih programa.