KLJUČNE FAZE U IPARD PROGRAMU
Svaki aplikant za IPARD podsticaje bi trebao da ceo proces sagleda kroz 6 ključnih faza programa. Bez obzira kojem od sektora IPARD programa pripadate, procedura je ista.
Pripremna faza
Pripremna faza podrazumeva rad na proveri ispunjenosti kriterijuma neophodnih za apliciranje, prikupljanje dokumentacije i izradu biznis plana. U ovoj fazi je bitno detaljno sagledati uslove koji važe za IPARD podsticaje. Takođe, bitno je i proceniti trenutnu spremnost preduzeća da odgovori na sve IPARD zahteve.
Procena je da vreme potrebno za uspešnu pripremnu fazu je od mesec do čak 2,5 meseca. Vremenski okvir zavisi od toga za koju investicionu aktivnost se privrednik odlučuje. Takođe, vremenski okvir zavisi i od IPARD mere za koju se aplicira.
PODRŠKA RAZVOJU savetuje da se još u pripremnoj fazi obavi preliminarni sastanak sa bankom. Ovaj sastanak bi trebao da prezentuje okvir finansijskih mogućnosti i uslove kreditiranja. Naročito je bitno da se obezbedi stabilno finansiranje investicija koje traju duže od godinu dana. Pod ovim investicijama podrazumevamo, pre svega, aktivnosti izgradnje i dogradnje novih proizvodnih kapaciteta.
Prijava na Javni poziv
Javni poziv za podnošenje Zahteva za IPARD podsticaje objavljuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na svojoj internet stranici u sekciji za IPARD. Takođe, sve dodatne informacije se mogu naći i na sajtu Uprave za agrarna plaćanja u delu IPARD programom.
U ovoj fazi se podnosi sva pripremljena dokumentacija i Zahtev za odobrenje projekta. Nakon podnošenja zahteva, sledi administrativna kontrola dokumentacije kojom se utvrđuje ispunjenost kriterijuma koji su dati u Javnom pozivu. Potom, komisija Uprave za agrarna plaćanja izlazi na mesto gde će se sprovesti investicija i utvrđuje činjenično stanje. Skenirano stanje predstavlja Nultu kontrolu. Bitno je naglasiti da je ova kontrola jako važna jer IPARD program podrazumeva da se ne smeju vršiti bilo kakve investicione aktivnosti pre donošenja Rešenja o odobrenju projekta.
Faza realizacije predmetne investicije
Faza realizacije podrazumeva da se sprovedu sve investicione aktivnosti na način kako su opisane u biznis planu i Rešenju kojim se odobrava projekat. Ukoliko dođe do neplaniranih okolnosti koje rezultiraju da se investiciona aktivnost ne može realizovati na način koji je opisan u biznis planu i/ili Rešenju za odobrenje projekta, neophodno je Upravi za agrarna plaćanje dostaviti Zahtev za izmenu projekta u rokovima i na način propisan aktuelnim Pravilnikom.
Takođe, rok za završetak investicije je definisan u Rešenju o odobrenju projekta i taj rok se mora poštovati. Završetkom investicije se smatra stavljanje investicije u funkciju.
Zaključna faza
Zaključna faza podrazumeva pripremu dokumentacije za podnošenje Zahteva za isplatu IPARD podsticaja. Pre svega, reč je o računima i bankarskim izvodima kojima se dokazuje visina troškova investicije. Takođe, neophodno je dostaviti i dokumenta koja su neophodna za stavljanje investicije u funkciju. Ova dokumenta podrazumevaju Rešenja koja dokazuju ispunjenost nacionalnih propisa koji definišu veterinarske, sanitarne i zahteve za očuvanja životne sredine.
Nakon podnošenja Zahteva, sledi administrativna kontrola priložene dokumentacije. Nakon nje dolazi kontrola na licu mesta kojom se utvrđuje da li je investicija sprovedena i stavljena u funkciju. Završetak ove faze podrazumeva uručenje Rešenja o isplati sredstava.
Isplata sredstava
Rešenjem o isplati sredstava se utvrđuje koji troškovi i u kojoj visini su priznati kao prihvatljivi troškovi. Stoga se može zaključiti da visina priznatih prihvatljivih troškova zavisi od načina na koji se investicija sprovodila i stepena usklađenosti stvarnih aktivnosti i onih opisanih u biznis planu i Rešenju o odobrenju projekta. Dakle, svaki trošak koji nije nastao na ovaj način neće se smatrati opravdanim tj. prihvatljivim troškom te kao takav neće ući u završnu kalkulaciju kojom se utvrđuje konačna visina podsticaja za isplatu.
PODRŠKA RAZVOJU savetuje da se u pregovorima sa konsultantima privrednici odluče za saradnju u toku čitavog trajanja investicije. Ključni razlog je što konačna suma isplaćenih sredstava usko povezana sa načinom kako se investicija sprovodi. Mora se naglasiti da je taj proces dugotrajan i zahtevan, te daleko složniji od samog podnošenja zahteva.
Kontrola korišćenja investicije
Ono što je potrebno da znate da i nakon isplate IPARD podsticaja postoje određene obaveze korisnika prema IPARDu.
Nakon isplate IPARD podsticaja korisnik je dužan da čuva dokumentaciju u skladu sa zakonom, da obeleži predmet investicije, da namenski koristi, ne otuđi niti omogući drugom licu korišćenje predmeta investicije u period od 5 godina od dana isplate, kao i da dopusti u svakom trenutku nesmetan pristup, uvid u dokumentaciju i kontrolu na licu mesta koja se odnosi na odobreni projekat ovlašćenim licima Uprave, Nacionalonog fonda Ministarstva finansija, Evropske komisije, Evropskog revizorskog suda i drugih ovlašćenih institucija.
Podrška razvoju i njeni konsultanti stoje vam na raspolaganju u pogledu svih pitanja i nedoumica vezano Ipard program. Pišite nam na mail: info@podrskarazvoju.com
ZAKAŽITE KONSULTACIJE SA NAŠIM KONSULTANTIMA.
tel:064/45-44-065 ili 069/160-49-62</p>