Na ovom mestu bismo želeli da sa Vama podelimo neka pitanja sa kojima smo se sreli u praksi i radu sa našim klijentima, za koje smo odgovore dobili od Uprave za agrarna plaćanja.
Nadamo se da i Vama mogu pomoći da vidite u kom pravcu se tumače važeći zakoni i pravilnici.
Napominjemo da dati odgovori od strane Uprave za agrarna plaćanja nisu pravno obavezujući.
PITANJA I ODGOVORI
Pitanje: U periodu nakon isplate IPARD sredstava tj pre isteka roka od 5 godina, ukoliko korisnik IPARD podsticaja pokrene postupak likvidacije ili stečaja, kakve su obaveze i pravne posledice za korisnika IPARD podsticaja?
Odgovor Uprave:
„У конкретним случајевима ће се посматрати околности, јер се некада ликвидација и стечај могу десити услед више силе, на пример поплава. Уколико дође до ликвидације вољом странке стварају се услови за повраћај средстава.
У складу са важећим Правилницима за спровођења мера у оквиру ИПАРД II програма у Републици Србији корисник се приликом преузимања Решења којим се одобрава пројeкат прихвата да се пет година након исплате придржава услова (обавеза) које су прописане важећим Правилницима. „
Pitanje: U periodu nakon isplate IPARD sredstava tj roku od 5 godina, ukoliko nastupi događaj za koji nije odgovoran korisnik IPARD podsticaja a koji se može podvesti pod višu silu ( npr. požar, poplava, zemljotres itd) što za posledicu ima uništenje predmeta investicije koje su obaveze korisnika IPARD podsticaja?
Odgovor Uprave: „Допуњујемо претходни одговор и упућујемо Вас на опште прописе који се примењују у случају више силе.“
Pitanje: Ukoliko investicija podrazumeva izgradnju objekta i opremu, a u okviru projekta predviđen je deo opreme koji se odnosi na otpad i otpadne vode na koji se odobrava dodatnih 10% povraćaja, prilikom obračuna iznosa koji se vraća kao IPARD podsticaj, da li se dodatnih 10 % odnosi na celokupan projekat ili samo na vrednost opreme koja se tice otpada i otpadne vode.
Odgovor Uprave: „Додатних 10% подршке се односи само на инвестиције везане за третман отпадних вода, у конкретном случају опрему коју сте у свом допису навели.“
Pitanje:da li se proizvođači rakije vode kao prerađivači voća i da li se, uz ostale ispunjene kriterijume, mogu prijaviti za IPARD program MERA 3?
Odgovor Uprave:
“ИПАРД програм и Мера 3 – Инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства не обухвата инвестиције у опрему за производњу алкохолних пића.
Производња алкохолних пића подржана је кроз национални програм субвенција”
Pitanje: koje su marketing aktivnosti predviđene Merom 3? tj. da li postoji mogućnost da se dobiju IPARD podsticaji za neke od marketinških aktivnosti poput: dizajniranje pakovanja, brending proizvoda i izradu sajta?
Odgovor Uprave: “Назив Мере 3 – Инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства, је пун назив мере који је прописао Генерални директорат за пољопривреду и рурални развој ДГ АГРИ. Сам назив мере не може се мењати јер је као такав дат у оквиру ИПАРД II програма (2014-2020) у Републици Србији. У оквиру Мере 3 ИПАРД IIпрограма (2014-2020) који се тренутно спроводи у Републици Србији маркетиншке активности које сте Ви навели нису прихватљив трошак, тј. не може се остварити право на ИПАРД подстицај за ту врсту активности.
Захваљујемо се на питању које сте поставили и које ћемо пренети колегама из Управљачког тела (Сектора за рурални развој) Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, а који су задужени за програмирање мера и који ће размотрити да ли постоји могућност да и ове активности буду прихватљиве за ИПАРД подстицај у наредном периоду.”
Pitanje: da li privredno društvo koje je u postupku reorganizacije može da učestvuju u okviru IPARD programa, s obzirom da je opštim uslovima predviđeno da privredno društvo ne sme da bude u likvidaciji ili u stečaju, reorganizacije se ne pominje?
Odgovor Uprave: “Правилницима за спровођење обе мере ИПАРД програма је прописано да лице оставрује право на подстицај уколико није покренут поступак стечаја или ликвидације, док реорганизација није прописана као искључујући фактор, те корисник може да поднесе захтев уколико испуњава остале опште и посебне услове.”
Pitanje: Ukoliko isto pravno lice koristi podsticaje u okviru 2 različite mere, primera radi Mere 1 i Mere 3, a s obzirom da su predviđeni različiti limiti za različite mere u okviru programa, npr u sektoru mesa za Mera 1 -1.500.000 eura, Mera 3 -2.000.000 eura KOLIKI JE UKUPAN IZNOS KOJI PRIVREDNIK MOZE DA ISKORISTI U OKVIRU JEDNOG PROGRAMA.
Odgovor Uprave: “Поштована, Корисник у току једног програмског периода може да оствари збир максималних износа прописаних за обе мере, што ће бити велики успех с обзиром на крај програмског циклуса.”
Da li Mera 3 finansira privredno društvo-preduzetnika koje se bavi preradom i proizvodnjom proizvoda od divljači?
Prerada proizvoda od divljači je prihvatljiva u Meri 3. U Upravi za veterinu se ta vrsta prerade registruje kao prereda mesa. Nema smetnji u IPARD programu da se ova vrsta investicija podrži kroz Meru 3.
Podnosilac zahteva mora da ispunjava opšte i posebne uslove koji su propisani važećim Prvailnikm za Meru 3 u okviru IPARD II Programa.
Pitanje: Ukoliko lice koje se bavi voćarstvom i putem IPARD-a nabavi traktor za obradu zemljišta, da li je dozvoljeno da se traktor koristi i za prevoz od tačke A do tačke B, npr za utovar voća u hladnjaču?
Odgovor Uprave: Подстицаји за тракторе у овом тренутку могу да се реализују само преко ИПАРД програма. Корисник ИПАРД подстицаја дужан је да се придржава одобреног пројекта и у току петогодишњег периода и да у том року одржи инвестицију (не сме да отуђи објекат, да му промени намену, нити да отуђи машине, или предмет инвестиције другом дâ на коришћење). Трактор може да се користи за потребе газдинства, али се не сме изнајмљивати у сврху услужног превоза сировина других газдинстава.