IPARD II je instrument za predpristupnu pomoć u oblasti ruralnog razvoja koji pruža investicionu podršku od 175 miliona evra za perio 2014-2020. Ova podrška namenjena je jačanju konkurentnosti sektora proizvodnje i prerade hrane. Cilj je da se postepeno dostignu standardi EU u oblastima higijene, bezbednosti hrane, veterine i zaštite životne sredine.

IPARD sredstva se odrđuju u sedmogodišnjim ciklusima i omogućavaju poljoprivrednicima da dugoročno planiraju investicije. Program podrazumeva da poljoprivrednici sami finansiraju investiciju, kako iz sopstvenih tako i iz kreditnih izvora. Nakon završenog investicionog ciklusa, pred Upravom za agrarna plaćanja se javljaju sa zahtevom za povraćaj sredstava u visini od 50 – 70%. Ovaj procenat zavisi od vrste investicije, sektora u kojem se radi kao i ispunjenosti određenih specifičnih, stimulatornih kritetijuma.

Takođe, korisnik IPARD podsticaja je dužan da se 5 godina nakon dobijenih sredstava bavi istom delatnošću. Da pojasnimo, u ovom periodu se investicija ne sme otuđiti, promeniti namenu, niti dati nekome na korišćenje po bilo kom osnovu.

Ciljevi IPARD programa

Ciljevi su usklađeni sa nacionalnom Strategijom za poljoprivredu i ruralni razvoj 2014-2024 i sa glavnim IPA II ciljevima za period 2014-2020. IPARD se fokusira na:

  1. podršku konkurentnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora. Ona će see postići kroz usklađivanje sa EU veterinarskim i fitosanitarnim, ekološkim i standardima bezbednosti hrane. Ključ je u restrukturiranu i modernizaciji sektora.
  2. doprinos razvoju održivih praksi upravljanja zamljištem. Pesaban akcenat je stavljen na organsku proizvodnju i druge agro-ekološke prakse.
  3. doprinos održivom ruralnom razvoju. Pre svega se mora raditi na diversifikaciji ekonomskih aktivnosti i jačanju LEADER pristupa kojim će lokalne samouprave voditi ruralni razvoj.
  4. podršku za efikasno sprovođenje IPARD programa. Ovaj cilj je isključivo vezan za administraciju koja će provoditi ovaj program.

Najznačajniji rezultat IPARD programa treba da bude postepeno usklađivanje poljoprivredne politike Srbije sa pravnim tekovinama EU. Najpre se misli na formiranje struktura i sistema neophodnih za sprovođenje Zajedničke poljoprivredne politike. Više o ovj politici pročitajte u našem POJMOVNIKU.

Ključni sektori IPARDa

Investicije uz IPARD podsticaje se odnose na 6 sektora:

  1. Sektor mleka
  2. Sektor mesa
  3. Sektor voća i povrća
  4. Sektor ostalih useva
  5. Sektor jaja
  6. Sektor vina

Svaki od sektora ima svoje MERE kojima su definisane vrste i visine investicionih podsticaja. Takođe, različiti kreterijumi i uslovi su propisani za pojedinačne sektore.

PODRŠKA RAZVOJU SAVETUJE da se najpre dobro informišete oko uslova i da zajedno sa stručnim licem procenite da li imate ispunjene sve uslove kako biste se uspešno prijavili za IPARD podsticaje. Za ovaj skrinig proces će Vam sa profesionalnim konsultantom biti potrebno 2-3 dana. Takođe, bitno je da zajedno razmotrite koje se aktivnosti trebaju preduzeti kako biste odgovorili svim IPARD zahtevima.

Za detalje vezane za mogućnosti finansiranja Vaše konkretne ideje, budite slobodni da nas pozovete na kontakt telefone 064/45-44-065 i 069/160-49-62 ili da nam pišete na info@podrskarazvoju.com